Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich

CZYM JEST MPDO? 

Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich to turniej przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Od ponad siedmiu lat młodzież ma podczas jego trwania szansę na zmierzenie się w pojedynkach na argumenty, w których poruszane są tematy światopoglądowe, kulturowe, prawne, społeczne oraz historyczne, a każdy uczestnik mierzy się z ciężkim spojrzenia na kontrowersyjne tematy z różnych stron. Nie odstrasza to jednak naszych dzielnych uczestników, którzy każdej wiosny pojawiają się w murach Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa stanąć w szranki z oponentami. MPDO to ponad 320 mówców z 80 szkół, 60 trenerów i sędziów oraz 80 opiekunów. Po wymagających kwalifikacjach, fazie grupowej oraz pucharowej dochodzi do wielkiego finału, w którym to dwie drużyny poznają temat debaty na godzinę przed jej rozpoczęciem i bez pomocy źródeł zewnętrznych opracowują swoją stronę. Jest o co walczyć, gdyż nagrodą jest legendarna statuetka w kształcie mównicy, którą dotychczas trzykrotnie miały możliwość podnieść licea z Krakowa, a jednokrotnie drużyny z Tarnowa, Gdańska oraz Poznania
 

JAKI JEST CEL MPDO? 

Celem Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich prócz wyłonienia najlepszej drużyny jest przede wszystkim edukacja z zakresu sztuki wystąpień publicznych. To podczas przygotowań na ten turniej uczniowie dowiadują się, jak pozyskiwać oraz selekcjonować informacje, budować zrozumiałe i wyczerpujące argumenty oraz tworzyć sensowne, przekonujące wypowiedzi podnosząc przy okazji poziom swoich umiejętności retorycznych. Uczestnicy rozwijają również swoją wiedzę na temat wielu dziedzin życia, na które uczą się spoglądać z różnych perspektyw. Co więcej, po każdej debacie nasi sędziowie udzielają wyczerpujących informacji zwrotnych, dzięki czemu występ na takim turnieju daje gwarancję podniesienia swoich umiejętności debatanckich.  

DLA KOGO JEST MPDO? 

Poznań, wraz z zaprzyjaźnionymi ośrodkami m.in. z Gdańska, Wrocławia, Krakowa, Tarnowa oraz Warszawy kieruje MPDO do wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Każdy z nich może stać się uczestnikiem i walczyć zarówno o drużynowe zwycięstwo, jak i piąć się w górę w klasyfikacji najlepszych mówców. Na turniej gorąco zapraszamy również wszystkich fanów debat oraz osoby, które chcą zobaczyć, na czym debata oksfordzka polega. Co roku finał MPDO oglądany jest przez wielu zaproszonych gości ze świata polityki, ekonomii czy prawa, jednak popularnością cieszy się również przekaz na żywo, który dostępny jest przez Internet.