Nadchodząca edycja Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich niesie za sobą wiele nowości – jedną z nich jest powstanie zespołu, który będzie odpowiedzialny za tworzenie tez oraz dobór kadr sędziowskich Turnieju. W jego skład wchodzą cztery osoby związane z debatami oksfordzkimi oraz samym MPDO od wielu lat. Wszystko po to, by zapewnić Wam debatowanie na jak najciekawsze, zrównoważone tematy oraz komentarze zwrotne na absolutnie najwyższym poziomie.
Do rozpoczęcia VIII MPDO pozostało 6 tygodni!

Wiktoria Licha jest wolontariuszką Fundacji Edukacyjnej G5. W przerwach pomiędzy debatami, studiuje prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.  Swoją przygodę z wystąpieniami publicznymi zaczęła kilka lat temu. Od tego czasu jest czynną debatantką, a po za tym organizuje turnieje, prowadzi szkolenia, a także sędziuje.

Jest finalistką Mistrzostw Polski Debat Parlamentarnych w kat. novice, a także Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. Prowadzi szkolenia w zakresie debat, w ramach projektów organizowanych przez min. Fundację Nowy Głos, Fundację Polska Debatuje wraz z Muzeum im. Józefa Piłsudskiego oraz w wielu wielkopolskich szkołach. Sędziowała fazy finałowe takich wydarzeń jak: Wielkopolski Turniej Debat Oksfordzkich, Śląski Turniej Debat Oksfordzkich, Szkoła Debatuje – Białystok, Kraków Pro-Am 2019, a także pełniła funkcję sędzi głównej debat finałowych podczas Turnieju Novice w Poznaniu (2020), Pro- Am Nowego Głosu 2020, a także Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich 2019.

Jakub Kozłowski – Wiceprezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, trener wystąpień publicznych, wieloletni tutor drużyn debatanckich, sędzia debat. W swoim debatanckim CV może pochwalić się zwycięstwem III Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich, tytułem Finalisty Mistrzostw Polski Debat Parlamentarnych, zwycięstwem w Lokalnym Konkursie Krasomówczym dla prawników czy VII Turnieju Debat Oksfordzkich na SGH. Oceniał tyle debat, że już dawno przestał liczyć i stracił rachubę. Ponadto odpowiada za tezy na Akademickich Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich.

MPDO towarzyszyło mu na praktycznie każdym odcinku jego debatanckiej drogi. Od zwycięstwa w 2015 roku, Jakub co roku chętnie przyjeżdża sędziować Mistrzostwa. Możecie spodziewać się z jego strony bardzo szerokiego zakresu tematów: od sportu poprzez kulturę, na prawie i ekologii kończąc.


Michał Kruszyński prawdopodobnie może pochwalić się jednym z najbogatszych debatanckich bio w Polsce. Założyciel warszawskiej Fundacji Nowy Głos, w której pełnił funkcję Prezesa przez 5 lat. Jest współautorem pierwszego w Polsce podręcznika do Debat Oksfordzkich. Jako trener zrealizował ponad 1000 godzin warsztatów, uczestniczył w tworzeniu tematów Warszawskiej Ligi Debatanckiej, Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich, Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich.

Debaty na MPDO sędziuje od 2014 roku, AMPDO od ich pierwszej edycji w 2017 roku. Sędziował finały wielu turniejów debatanckich, m.in. wspomnianych MPDO, Warszawskiej Ligi Debatanckiej. Na swoim koncie ma liczne zwycięstwa w turniejach debatanckich, zarówno w formacie oksfordzkim, jak i parlamentarnym.

Michał będzie zwracał uwagę na to, by tezy były równe, debatowalne i interesujące.

Osią działalności debatanckiej Jakuba Winieckiego są gdański Instytut Debaty Publicznej, którego jest Wiceprezesem oraz koło naukowe Uniwersytetu Gdańskiego KWMP Convertum, w którym pełni funkcję Prezesa.

Na MPDO możecie go spotkać od 2016 roku. Został on wówczas Mistrzem Polski. Podczas każdej kolejnej edycji uczestniczył w Mistrzostwach jako sędzia. Współorganizator projektów takich jak Gdańska i Gdyńska Akademia Debaty, Pomorska Liga Debat, Pomorska Akademia Kompetencji Obywatelskich. Wciąż jest aktywnym debatantem, zarówno w debatach oksfordzkich, jak i parlamentarnych, a w ubiegłym roku został finalistą Akademickiego Konkursu Retorycznego.